چرا نباید خود سرانه انتی بیوتیک مصرف کرد؟
بسم الله الرحمن الرحیم - خوش آمدید ...
فرد دانلود
بروز ترین مرجع دانلود پارسی
امروز 12 خرداد 1395
بروز شده در 6 اسفند 1392
و در ساعت 14:10

چرا نباید خود سرانه انتی بیوتیک مصرف کرد؟

سایت :salamatsite.ir 
 یک متخصص میکروب شناس بالینی: مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است موجب مرگ ‌شود

یک استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله(عج) گفت: با پیروی از شیوه زندگی سالم، احتمال ابتلا به بیماریهای غیرواگیر مانند بیماریهای قلبی و عروقی، پرفشاری خون و دیابت کاهش می‌یابد.

دکتر علی مهرابی توانا در گفت وگو با ایسنا، افزود: برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها باید سطح زندگی افراد افزایش یابد بنابراین افراد باید دست کم، روزی 15 تا20 دقیقه نرمش کنند، علاوه بر آن سیگار نکشند و تغذیه سالم داشته باشند. به ‌جای مصرف غذاهای چرب، غذاهایی حاوی میوه و سبزیجات بخورند و شبی 8 ساعت بخوابند. برای ارتقای سطح بهداشت روان نیز مسافرت کردن ضروری است.

یک متخصص میکروب شناس بالینی خاطرنشان کرد: الگوهای بیماری‌ها در جهان از بیماریهای واگیر به بیماریهای غیرواگیر تغییر پیدا کرده است به گونه‌ای که در گذشته بیماری‌هایی مانند سل، سرخک و فلج اطفال باعث مرگ و میر انسانها می‌شد ولی در حال حاضر بیماریهایی مانند عوارض قلبی و عروقی و سرطان‌ها موجب فوت افراد می‌شود.

وی با بیان اینکه روز به روز روند ارتقای سلامت در حوزه پیشگیری در ایران بیشتر توسعه می‌یابد، گفت: در ایران در زمینه پیشگیری از بیماری‌ها در سطوح مختلف کارهای خوبی انجام شده است به گونه‌ای که نزدیک به صد درصد از کودکان بویژه در روستاها علیه بسیاری از بیماریها واکسینه شده‌اند علاوه بر آن آب‌ها سالم سازی شده است. آگاهی مردم نیز درباره مسایل بهداشتی افزایش پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه افزود: قبل از انقلاب میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال حدود 126 نفر در هزار نفر بود ولی در حال حاضر این میزان به 26 نفر در هزار نفر رسیده است. میزان امید به زندگی نیز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 55 سال بود ولی در حال حاضر این آمار در مردان به 71 سال و در زنان به 73 سال رسیده است.

مهرابی توانا در پایان با بیان اینکه مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است حتی باعث مرگ بیمار شود، توصیه کرد: آنتی بیوتیک‌ها را زیر نظر پزشک مصرف کنید. بنابراین خوددرمانی نکنید چون این کار بر سلامت انسان و محیط زیست تاثیر منفی می‌گذارد و باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی و از بین رفتن باکتریهای مفید بدن می‌شود در نتیجه طول درمان افزایش می‌یابد.
مصرف خودسرانه پودر پروتئین در باشگاه های ورزشی عوارض خطرناکی به همراه دارد

مصرف بیش ازحد و خودسرانه پودر پروتئین درباشگاه های ورزشی،باعث بیماری های مزمن مانند فشارخون و آسیب به کلیه می شود.
مسعود کیمیاگر،متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:در باشگاه های ورزشی و در بین مربیان ورزشی عقاید غلطی درباره مصرف مواد غذایی بعد از ورزش وجود دارد که این تصورات هیچ پایه و مبنای علمی ندارند.

وی ادامه داد:مصرف نکردن آب و مواد شیرین و دارای نشاسته ازجمله این عقاید غلط است و برخلاف نظر مربیان استفاده از این مواد بعد از ورزش باعث افزایش وزن نمی شود.

این متخصص با بیان اینکه کار سیستم گوارش جذب مواد غذایی مستقل از ورزش است و تمرینات بدنی به هیچ صورت باعث جذب بیشتر این مواد نمی شود،افزود:دربعضی باشگاه ها هنگام انجام تمرینات ورزشی به ورزشکاران آب کرفس جهت لاغری و یا پروتئین جهت افزایش وزن داده می شود که این درست نیست و تأثیری برتناسب اندام افراد ندارد.

کیمیاگر گفت:مصرف یک قاشق غذاخوری یا 15 گرم از پودر پروتئین در روز می تواند برای افرادی که از کمبود وزن رنج می برند،مفید باشد؛اما مصرف خودسرانه و بیش ازحد این ماده عوارض خطرناکی را به دنبال دارد.

وی تصریح کرد:اورمی (افزایش سطح اوره خون)،مشکلات کلیوی و بیماری های مزمن مانند فشارخون از جمله این عوارض هستند و ورزشکاران باید پودر پروتئین را از داروخانه ها تهیه کنند؛ چراکه اکثر مواد پروتئینی که در باشگاه ها فروخته می شود،بدون مجوز وزارت بهداشت و ناسالم هستند.

کیمیاگر خاطرنشان کرد:نکته مهم دیگری که دربحث تغذیه و ورزش باید درنظر داشت عدم استفاده از مواد غذایی حداقل یک ساعت و نیم قبل از انجام حرکات ورزشی است که باعث افزایش کارایی و بهره وری از تمرینات می شود.
مصرف آنتی بیوتیک ها همیشه منجر به سلامتی نمی شود

مصرف بی رویه آنتی بیوتیکها به علت بروز عوارضی چون مسمومیتها همیشه منجر به سلامتی در فرد نمی شود.
 شاهین شادنیا متخصص سم شناسی و رئیس بخش I.C.U  مسمومیتهای بیمارستان لقمان حکیم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیکها به علت بروز عوارضی به ویژه بروز مسمومیتهای خونی همیشه منجر به سلامتی در فرد نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه مصرف آنتی بیوتیکها باید با تجویز پزشکان متخصص صورت گیرد و در غیر این صورت منجر به نابودی باکتریهای مفید نیز می شود گفت: بسیاری از افراد به ویژه هنگام سرماخوردگی به مصرف بی رویه آنتی بیوتیکها روی می آورند در حالی که سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است و با مصرف آنتی بیوتیک فقط فعالیت برخی از باکتریهای بیماری زا موجود متوقف می شود اما نکته اساسی این است که با افزایش مصرف این گروه دارویی باکتریهای مفید موجود در بدن که وظیفه تجزیه و تخریب غذا در سیستم گوارشی و تفکیک مواد مغذی را دارند از بین می روند.

 شادنیا با اشاره به اینکه در اثر نابودی باکتریهای مفید فرد دچار بیماری می شود اظهار داشت: برخی از باکتریهای مفید در بدن جزو باکتریهای ضروری محسوب می شوند که فقدان و نابودی آنها تهدیدی جدی در مستعد کردن فرد در بروز بیماری های ناشی از نبود مواد مغذی در متابولیسم بدن و تضعیف سیستم ایمنی بدن دارد.

وی تصریح کرد: با از بین رفتن باکتری های طبیعی موجود در بدن باکتریهای آسیب رسان و پاتوژن خطرناکی در طی مصرف خودسرانه و یا نابه جای آنتی بیوتیکها جایگزین گروه باکتری های مفید می شوند که در صورت بروز بیماری های عفونی در فرد خطر مقاومت دارویی را در فرد افزایش داده که در این صورت درمان بیماری فرد بسیار مشکل می شود.

 شادنیا رئیس بخش مسمومیتهای I.C.U بیمارستان لقمان حکیم خاطر نشان کرد: یک سری از ترکیبات شیمیایی هستند که در صورت ورود به بدن فرد ممکن است دچار بیماری های عفونی شود که در این صورت این متخصصان هستند که در صورت تشخیص نوع عفونت فرد (میکروبی یا باکتریایی) نوع آنتی بیوتیک ویژه درمان بیماری را تعیین کند.

 وی تاکید کرد: هر بیماری عفونی و میکروبی مستلزم درمان با آنتی بیوتیک ویژه این بیماری است وهر انتی بیوتیکی را نباید در بروز هرگونه بیماری عفونی البته به طور خودسرانه و یا نا به جا مصرف کرد چرا که بیماری های عفونی انواع مختلفی داشته و انتی بیوتیکها متفاوتی برای درمان آنها موجود است.

 گفتنی است، متاسفانه مصرف آنتی بیوتیکهایی که دسترس به آنها کمی آسان تر است همچون اموکسی سیلینها، تتراسایکلین و سفالکسین ها در میان افراد افزایش یافته است که در صورت مصرف مداوم می تواند منجر به بروز مسمومیت های خطرناکی در این خصوص شوند.
سایت ناریا  

آمار مصرف دارو در کشور ما بالاست که صرفنظر از کیفیت داروهای داخلی عادت غلط بیماران که گاهی پزشک را به زور وادار به نوشتن آنتی بیوتیک می کنند هم در این بین بسیار موثر است تا جاییکه برخی تخمینها خبر از مصرف بی جای ۵٠ درصدی آنتی بیوتیکها می دهد که در برخی موارد به طور کاملاً خودجوش و سر خود صورت می گیرد و امروزه داروخانه ها هم تخصصی ترین آنتی بیوتیکها را هم بدون نسخه به بیماران می دهند و مصرف آنتی بیوتیک تبدیل به یک دیدگاه نادرست شده است که “همه میکروبها را نابود می کند و مفید است!”
اما چرا مصرف سر خود دارو و علی الخصوص آنتی بیوتیک زیانبار است؟
ابتدا باید در مورد یک تصور غلط توضیح بدهم و آن قوی و یا ضعیف بودن آنتی بیوتیک است. بر خلاف تصور عامه آنتی بیوتیکها ضعیف و قوی ندارند اما هر آنتی بیوتیکی قادر به امحای محدوده ای از باکتریها است. اما معنای این جمله چیست؟
١- اگر بیماری شما ویروسی باشد آنتی بیوتیک هیچ اثری در درمان ندارد و حتی برخی مواقع با کشتار باکتریهای مفید در بدن موجب تشدید بیماری هم می شوند.
٢-آنتی بیوتیکها بر روی یک محدوده طراحی شده موثر هستند و اگر جا به جا مصرف شوند فایده ای ندارند مثلاً آنتی بیوتیکی مانند سفیکسیم که در بیماریهای تنفسی و ادراری بسیار خوب و موثر است در عفونتهای دندان فاقد هرگونه اثر است و بنابراین این پزشک شماست که تصمیم می گیرد شما چه آنتی بیوتیکی مصرف کنید نه شما!
٣-آنتی بیوتیکهایی که در اذهان عامه به نام قوی شناخته می شوند در واقع قوی نیستند بلکه دامنه وسیعتری از نظر پوشش باکتریهای حساس به آن آنتی بیوتیک را دارا هستند. در واقع اگر یک باکتری به آنتی بیوتیک خاصی مقاوم نباشد دیگر قوی و ضعیف بودن بی مفهوم است. پس آنچه در ذهن شما به عنوان آنتی بیوتیک قوی باقیمانده نادرست است و در واقع منظور وسیع الطیف بودن آنتی بیوتیک است که طیف وسیعتری از باکتریها را نابود می کند.
۴-داروها مانند هر ماده شیمیایی دیگر سمی هستند! و این پزشک شماست که تشخیص می دهد برای درمان شما چه دزی از دارو باید وارد خون شما شود و بالا بردن غلظت دارو در خون با چند برابر کردن حجم مصرف نه تنها درمان را تسریع نمی کند بلکه با توجه به ماهیت سمی داروها مضر و زیانبار است.
۵-اگر بیماری شما ربطی به آنتی بیوتیک ندارد پزشک خود را تحت فشار نگذارید! مثلاً بسیاری از کسانی که فکر می کنند به دلیل عفونت مدام سرفه و عطسه می کنند در واقع آلرژی و یا آسم خفیف دارند و بی دلیل تاکید بر مصرف به قول خودشان “چرک خشک کن” دارند.
۶-با مصرف سرخود آنتی بیوتیکها باکتریهای بدن خود را مقاوم نکنید زیرا در سنین بالاتر بدن ضعیفتری خواهید داشت که در آینده دست پزشک خود را در به کارگیری موثر آنتی بیوتیک در زمان لازم خواهید بست.
پس اکنون که به میزان بیشتری با آنتی بیوتیکها آشنا شدید در مراجعه بعدی به پزشک خود او را وادار به نوشتن آنتی بیوتیک نکنید!

نوشته شده در يکشنبه 20 فروردين 1391
نویسنده : مصطفی
10107 بازدید

نظرات :


رضا در 21 فروردين 1391 - 20:45 گفته :
برام بفرست که برات تو بنرت چی بنویسم

طاها در 19 بهمن 1392 - 19:48 گفته :
خوب است

5223 در 29 بهمن 1392 - 15:28 گفته :
]]

کوثر در 5 اسفند 1392 - 20:49 گفته :
خیلی خوب بود عالی بود ولی کمی بیش تر توضی بده
پاسخ : چشم

ارسال نظر


نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :

ورود

شناسه :
رمز :

پیوندها

دیگر صفحات

نظر سنجی

شما از چه ویندوزی استفاده می کنید؟


ابربرچسب

دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار فرد دانلود بازی موبایل اینترنت اموزش کد فتوشاپ رزبلاگ دانلود بازی موبایل فایرفاکس ویندوز بلاگفا وبلاگ قالب بازی اکشن بازی موبایل وب سایت